Opis proizvoda
Heljda je poput sjemena koje pripada obitelji žitarica, obično se naziva pseudožitarica. Govoreći o pseudožitaricama, to su sjemenke, ali se koriste kao žitarice koje ne mogu rasti na travi. Drugi primjeri pseudožitarica su amarant i kvinoja. Nemojte se zavaravati njegovim imenom; heljda nije pšenica. Zato ne sadrži gluten. Dvije vrste heljde uzgajaju se za prehranu. Ovo su tartarina heljda (Fagopyrum tartaricum) i obična heljda (Fagopyrum esculentum). Iako su je ljudi smatrali zrnom, zapravo je sjeme.
Heljda, Oljuštena Podrijetlo
Sjeverne hemisfere poput Rusije, Kine, istočne i srednje Europe i Kazahstana najveći su proizvođači heljde. One regije koje uzgajaju ove žitarice obično su one koje također sakupljaju heljdu jer je to bitan usjev za rubna zemljišta. No, ona je osobito važna za hladnije regije u Aziji koje imaju veću nadmorsku visinu i širinu. Primarna svrha heljdina uzgoja je sjeme koje daje škrobni bijeli endosperm. Koristi se za proizvodnju heljdinog brašna od kojeg se mogu napraviti blini, soba rezanci u Japanu i palačinke. Sjemenke heljde mogu se koristiti i za zgušnjavanje juha i za doručak.
Za uklanjanje perikarpa sjeme se usitni i tako dobijemo oljuštena zrna koja se koriste u tradicionalnom ruskom jelu zvanom kasha.
Kako koristiti Heljdu, Oljuštenu
Ako svojoj hrani i jelu želite dodati okus, ali bez glutena, možete koristiti heljdu. Ona je fantastično sjeme koje može dodati okus i teksturu vegetarijanskim hamburgerima, oživjeti salate i obogatiti okus žitarica. Da biste doručkovali jednostavan, ali ukusan obrok, pokušajte upotrijebiti prstohvat heljde sa soli i uživati u obroku s cimetom, svježim voćem i javorovim sirupom.
Heljda, Oljuštena, Veleprodaja
Veleprodajna tvrtka koja se bavi heljdom, oljuštenom, jest NutriBoost. Stoga možete očekivati konkurentne cijene, dostupnost i niske minimalne količine narudžbi.